Talep göndermek için tıklayınız
TALEP GÖNDER

Eft Nedir?

EFT - Duygusal Arınma Tekniği

            Açılımı Emotional Freedom Technique, yani Duygusal Özgürleşme/Arınma Tekniği olan EFT, binlerce yıldır kullanılan akapunktur ve akuspresurdan temel alan iğnesiz akapunktur yöntemidir.Amerikalı bir klinik psikoloğun ve Amerikalı bir mühendis ve NLP Uzmanının bulduğu bu tekniğin başarı oranı %95'tir.

            Bilinçaltımız, doğdumuz andan bugüne dek yaşadığımız olayların bıraktığı duygusal izlerden ve kayıtlardan oluşur. Bu yüzden bedenimizin tepkisi duygudan duyguya farklılık gösterir. Örneğin, genel olarak öfkeler midemizde kasılma, bulantı gibi  tepki oluşturur. Sevgi, kalbimizde kayıt oluşturur. Kürek kemiği altında tutulmalar cinsel sıkıntılara işaret eder. Bunlara başka bir örnek ise, inatçılık sabitliği, değişime açık olmamayı ifade ettiğinden diz ağrılarına sebep olabilir.

            Vücudumuzda bütün organlara ve dokulara ulaşabilen enerji merkezleri vardır. Yukarıdaki örneklerde olduğu gibi, tüm fiziksel ve ruhsal sorunların ve hastalıkların altında, enerji sistemimizdeki tıkanıklıklar yatar. EFT bu tıkanıklıkları ortadan kaldırır. Bu tıkanıklıklar, fiziksel hastalıklara yol açmasının yanı sıra, duygularımızı da etkiler. Yaşadığımız olumlu ya da olumsuz her olay, vücuttaki enerji sistemimizin etkilenmesine neden olur. 

            EFT teknikleri uygulamasında vücudumuzdaki enerji meridyen noktaları parmak ucu vuruşlarla uyarılır, bu esnada farklı telkin teknikleri kullanılarak, problemlerin nedenleri kökten yüzeye çıkarılır ve ortadan kaldırılır. Böylece enerji sistemimizdeki tıkanmaların yol açtığı öfke, kızgınlık, acı, endişe, stres, korku, kaygı ve diğer duygusal birikimleri yok olur. Geçmişte yaşadığımız travmatik bir olayı hatırladığımızda ortaya çıkan olumsuz duygu, bu ikisini birbirine bağlayan köprü ortadan kalkınca kaybolur.

- Tamamen bilinçli olarak yapılan, bir alt bilinç çalışmasıdır.
- Zihnimizi vücudumuz aracılığıyla iyileştirebileceğimiz bir eğitim yöntemidir.
- EFT'nin uygulaması basittir ve arınma diğer eğitim yöntemlerine göre çok daha hızlıdır. 
- Tamamen güvenlidir ve yan etkisi yoktur.
- Her tür sorun için uygulanabilir.
- Uygulaması kolaydır, etkilidir ve sonuçları kalıcıdır.
- Kişi kendi kendine de uygulayabilir.
- Bir başkasına uygulamak içinse konunun uzmanı olmak şarttır.
- Soruna bağlı olarak iyileşme oranı %80'in üzerinde bildirilmiştir.
 

EFT'NİN UYGULANDIĞI BAZI ALANLAR

 • Bağımlılıklar (yemek, alkol, sigara, uyuşturucu)
 • Çeşitli negatif duygular  (öfke, üzüntü, keder, özlem, kıskançlık)
 • Endişe, kaygı, evham
 • Korkular ve fobiler 
 • Suçluluk duygusu 
 • Kendine güven
 • Saplantılar
 • Depresyon
 • Kötü anılar
 • Kilo problemleri
 • Travma sonrası stres